Umístění želv

Ve vnitřním prostředí v zimních měsících používám k chovu mláďat suchozemských želv skleněná terária. Rozměr záleží na počtu mláďat a jejich velikosti. Například pokud si začínající chovatel pořídí 1-3 mláďata želviček, doporučuji rozměr terária 60x40x40cm  . Dalším důležitým kritériem je, aby terárium mělo pokud možno dvojí větrání, kvůli dobrému proudění vzduchu. Nejlépe v přední dolní části pod posuvnými dvířky a druhé naopak nahoře v zadní čísti. Na dno, jako substrát používám pouze dřevěné hobliny . Po zakoupení želvičky a vybavení terária doporučuji na dno rozmístit také ploché kameny, aby si želvy přirozeně obrušovaly drábky. Samotné umístění terária by mělo být pokud možno situováno co nejblíže u okna, aby bylo využito denního světla, jako přirozeného osvětlení.

V minulosti jsem používal takzvané skleněné želví stoly, ale postupem času jsem od nich ustoupil. Důvodem bylo, že pokud byly nahoře otevřené, špatně se v chovném prostoru udržovala nejen teplota, ale především u mláďat velmi důležitá vlhkost.

                             

                               terárium

Od jara do podzimu potom chovám všechny želvy, od mláďat až po dospělé jedince, venku. Dospělé želvy v zahradním výběhu, malé pak na takzvaném želvím stole, což je v podstatě nízká bedna, vyrobená z voděodolných OSB desek, kde na dně je hlína, zasetá tráva, kameny atd. Je to takový venkovní výběh ve zmenšeném provedení. Na jedné bočnici je otvor, kterým se želvy dostanou do boudičky, která je součástí želvího stolu, ale se samotným výběhem je spojuje pouze dostatečně velký otvor. Samotný mini výběh je shora otevřený, aby bylo možné přijímat dostatek slunečního záření, ale boudička má poklop. Na dně boudičky je opět silná vrstva hoblin, aby želvy měly možnost se na noc dostatečně zahrabat.

                                             

                                               balkonový výběh pro mláďata

Zahradní výběhy by měly alespoň trochu simulovat přirozené prostředí. Neměla by chybět tráva, keře, kameny, duté kmeny, u dospělých želv vyvýšený terén s hlinitopísčitou zeminou jako kladiště apod. Zapomenout nesmíme ani na boudu, která nemá dno a v níž bude asi 30cm vrstva kvalitní hlíny smíchané s pískem, kde bude želva ráda odpočívat, na noc zalézat a na podzim se v ní připraví na zimování. V prostoru by potom měla být mělká mísa na vodu (například velké podmisky pod květináč), z které bude želva nejen pít, ale ráda si v parných dnech namočí celý plastron.

Zahradní výběh musí být dobře zabezpečen proti útěku a také proti podhrabávání. Ať už jsou to různé plůtky, desky, palisády a podobně, vždy musí být počítáno s tím, že by oplocení mělo být zapuštěno zhruba 15cm v zemi pro případ, že se želva rozhodne hrabat.

     

   venkovní výběh pro dospělé želvy