Vlhkost prostředí a příjem vody

Základní potřebou především mláďat suchozemských želv je dostatečná vlhkost prostředí. Velkou pozornost musíme věnovat vlhkosti především při chovu v obytných prostorách, kde je často velice suchý vzduch. Optimální vlhkosti lze dosáhnout správnou volbou substrátu, do kterého se želvy na noc přirozeně zahrabávají. Já jsem, po vyzkoušení všemožných podestýlek a substrátů, zůstal u obyčejných dřevěných hoblin. Jsou téměř sterilní, dobře drží vlhkost, neplesniví, terárium se s nimi dobře udržuje a jsou lehce dostupné. Hobliny je důležité stále udržovat vlhké. Tak, aby želva, která se na noc do nich zahrabe, byla v prostředí se 100% vlhkostí. Především mláďata tímto způsobem absorbují celým svým tělem tolik potřebnou vlhkost. Je to velmi důležité pro zdravý a rovný růst krunýře.

 

vlhké hobliny jsou pro mláďata velice důležité

Želvy také pravidelně, nejlépe obden koupeme. Stačí k tomu lavor, na dno trochu vlažné vody a želvy v ní takto nechat tak 20 minut. Pokud mají potřebu, tak se napijí a často i vyprázdní. Pokud by měly větší nedostatek vody, dokáží si potřebné množství natáhnout také kloakou. Podle vlastních zkušeností si také myslím, že pravidelným koupáním v zimních měsících se mláďata želv výrazně aktivují, nemají sklony k apatii a lépe se vyrovnávají se zimním obdobím, pokud nezimují.

pravidelná koupel

Když toto dodržujeme, tedy především správnou vlhkost prostředí a pravidelné koupání, pak není potřebné dávat do terária misku s vodou. Jiné je to v letních měsících, kdy želvy chováme ve venkovním výběhu na slunci. Tam je naopak důležité, aby želva měla neustále přístup k misce s vodou, z které může jak pít, tak se v ní vykoupat a tím v horkých letních dnech snížit svojí teplotu.

ani dospělá želva nepohrdne koupelí